The Management Has Estimated 10 90 Variable Cost 14 60 Fixed Cost To Make 100 Units Using 500 Machine Hours

i} The management has estimated  $10.90 variable cost. $14.60 fixed cost to make 100 units using 500 machine hours. Since machine hours drives the variable cost. Compute the total cost.

ii}Compute the total cost of 550 units for an hour.

iii}Suppose production of one unit consumes 550 hours. What would be the total cost of producing 100 units.

No matter what kind of paper writing service you need, we’ll get it written. Place Your Order Now!
× How can I help you?